O mně

Dobrý den,vítám vás na mých stránkách a budu moc ráda, nebude-li vaše návštěva poslední.

sobota 9. března 2013

Pracovní knížka.

Moc ráda sleduji Tajemství rodu, které vysílá ČT1. Ráda bych se také dozvěděla něco více o mých předcích,  ale vždycky si říkám z které strany bych hledala. Od tatínka nebo od maminky. A tak toto hlednání zatím zůstává neuskutečněné s výhledem až jednou budu v důchodu, tak se do toho pustím.
Ale nedávno jsem našla Pracovní knížku, která patřila pradědečkovi mojich kluků z tátovi strany.

Pradědečkovi byla   pracovní knížka  vystavena v jeho 17letech. Měl měšťanskou a průmyslovou školu a začínal jako puškařský pomocník v Berouně. Mezi stránkami jsem našla a svazek vylisovaných čtyřlístků. Tu má fantazie pracuje. Od kohopak je pradědeček dostal? A jaký pro něho měly význam, když si je schoval. To jsou otázky, které už zůstanou nezodpovězeny a zahaleny tajemstvím.
Moje milé, přeji vám krásné sobotní odpoledne a nejen to.
                                                 Iva Pracovní knížka
jest úřední listina, vyhotovená obecním úřadem obce pobytu, kterou každý dělník pomocný musí se vykázati, má-li býti přijat do práce (§ 79 živn. řádu). Pracovní knížka pomocnému dělníku vydána býti musí; mladým dělníkům, t. j. dělníkům, kteří nedosáhli 16. roku, smí býti vydána jenom se svolením otce nebo poručníka, jež může býti nahrazeno prohlášením obce pobytu (§ 80 ž. ř.).
Při rozvázání pracovního poměru musí zaměstnavatel vyplniti inkoustem rubriky Pracovní knížky, podepsati je a opatřiti potvrzení představeného společenstva, resp. kde společenstva není, místního úřadu policejního.
Historie pracovních knížek spadá do roku 1860, kdy jejich povinné zavedení nařídil živnostenský řád. Pracovní knížky vydával příslušný politický úřad, v případě Prahy magistrát, a nahradily starší vandrovní knížky. Navíc platily také „co průkazy cestovní a legitimační a sice k cestám do cizozemska“.
K cestám v tuzemsku nepotřebují tuzemci cestovních Pasů, za to však mají býti opatřeni nějakou legitimací. Knížky pracovní a čelední pokládají se za cestovní legitimace jen tenkráte, jsou-li opatřeny doložkou o cestování.


                      


                                              

9 komentářů:

 1. Rodokmen, je docela pracná, ale zajímavá záležitost . Bohužel často běh na dlouho trať. U nás zatím existuje v rodině mého muže a to zásluhou jedné pratety. Tak doufám, že se ti podaří také jednou sestavit:-D

  OdpovědětVymazat
 2. Ivuško, obdivuji všechny, kdo se do rodokmenu pustí. Určitě se najdou zajímavé věci. Uvědomila jsem si, že jsem dědovu pracovní knížku kdysi viděla, kdo ví, kde skončila...
  Hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Ivo, tyhle stare dokumenty jsou uzasne poklady! Ma sestrenice "vystopovala" a zdokumentovala vetev nasi babicky az do roku 1680. Je to zajimave cteni. Moc zdravim, Monika.

  OdpovědětVymazat
 4. Mám z toho úplně husí kůži (ale takovou tu příjemnou) ;-). Pradědečkova knížka z jeho 17 let...úžasné.

  OdpovědětVymazat
 5. To je zajímavé, objevit něco takového po předcích. Čtyřlístky jsou určitě podivuhodné "poklady" a kdoví, co znamenaly. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Ivko jsem ráda,že jsme se zas našly!Ta pracovka je ůžasný dokument lidského života!Pátraní po předcích mě také chytlo.Mám to z maminčiny strany 200let do zadu.Tak dobré pátrání a nečekej na důchod!!Daja

  OdpovědětVymazat
 7. Ivčo, to je poklad! Pátrání po stopách předků musí být moc zajímavé, ale i dost náročné...

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj Ivo, mě doslova fascinuje takovéhle "hledání minulosti své rodiny", před pár lety jsem začala pátrat, bohužel jsem ještě vše nevypátrala. Měj se krásně a děkuji za návštěvy u mě. Margita

  OdpovědětVymazat