Musea Fotoatelier Seidel. O ateliéru jsem se dozvěděla náhodně asi před dvěma lety z internetu.
Josef Seidel (německé národnosti) se roku 1859 ve vesničce Hasel poblíž České Kamenice. Po vyučení fotografem vandroval jako fotografický pomocník v Sedmihradsku, Uhrách, Čechách a Rakousku. Dva roky pracoval také ve Vídni u firmy, která vyráběla fotografické desky.Asi na jaře roku 1886 se dostal Josef Seidel na Šumavu. Zde se dověděl, že vdova po českokrumlovském fotografovi Gotthardu Zimmerovi hledá vedoucího fotoateliéru.Po dvou letech fotografický ateliér v zahradě domu v Linecké ulici č.p. 64 převzal jako jeho vedoucí. Kupní smlouvy pak uzavřel s paní Karolinou Zimmer v roce 1900. Všestranný a talentovaný Seidel brzy dosáhl značných úspěchů, fotografoval krásy Šumavy, věnoval se portrétování. Vytvořil první panoramatické snímky.
Roku 1905 byl přestavěn dům s fotoateliérem,jehož podoba se zachovala dodnes. Josefovi Seidelovi se narodili tři synové a syn František pokračoval ve šlépějích svého otce, který v roce 1935 zemřel. Seidelova prosperující firma měla 11 zaměstnanců a tři oddělení. V roce 1949 byla komunisty živnost zrušena a část archivu negativů zabavena tehdejším Ministerstvem informací a osvěty.
František Seidel nadále pokračoval v práci jako fotograf v komunálním podniku. Od chvíle, kdy musel rodinný ateliér zavřít, se jej až do své smrti nedotkl a pouze pro své soukromé účely používal fotokomoru. Jeho životní osud byl velmi pohnutý – za války prodělal roční věznění fašisty, po válce zažil odsun svého bratra a snoubenky do Německa (čeští Němci), a následovala komunistická perzekuce… Jeho snoubenka se mohla vrátit zpátky do Čech až po složitých jednáních v polovině 50. let, a to již bylo pozdě, aby spolu mohli mít děti. František Seidel zemřel 7. ledna 1997.
Josef a František Seidel zanechali obsahem i rozsahem zcela mimořádné dílo podrobně zachycující jihovýchodní část Šumavy. Dochovaný archiv snímků poskytuje jedinečný materiál pro studium kulturní historie a připomíná pohnuté období 1. pol. 20. století včetně problematické česko – německé otázky.
Muzeum bylo založeno Českokrumlovským rozvojovým fondem s.r.o. a městem Český Krumlov. Zakladatelé odkoupili dům s fotoateliérem od dědiců rodiny fotografa Josefa Seidela. Fotoateliér byl zrenovován dle fotografií interiéru a byly zde odkryty secesní výmalby jednotlivých místností.
Půda na které byly nalezeny fotografické desky.
Před rekonstrukcí a po
Celá prohlídka tohoto ateliéru na mne velmi zapůsobila jak osudy rodiny českého Němce, tak obsáhlostí díla, které zde bylo zachováno. Našly se zde tisíce skleněných fotografických desek,
Přeji vám krásné léto plné šťastných příběhů.
Iva
Ivy, díky za reportáž z Krumlova, už jsem tam taky hrozně dávno nebyla. Měj pěknou sobotu.
OdpovědětVymazatIvo, také bych se do Krumlova znovu ráda podívala. Moc se mi líbí Tvoje reportáž z atelieru. Je to tip, které místo v Krumlově navštívit.
OdpovědětVymazatMěj hezký víkend.
Ivuško, děkuji za fotky i vyprávění. Skutečně vzácné místo!
OdpovědětVymazatMěj hezkou sobotu, Helena
Ivo, v ateliéru jsme byli několikrát, na noční prohlídce, na focení i jen tak a moc se nám zde líbí. Ještě bych se někdy chtěla podívat do rozkvetlých zahrad, tak snad příští rok se to povede. Hezké fotky, děkuji za připomínku tohoto místa.
OdpovědětVymazatPřeji fajn neděli. D.
Ivo,to je moc zajímavý a krásný příspěvek.V muzeu by se mně určitě líbilo.V Českém Krumlově jsem byla dvakrát,ale tady ne.Je toho tam hodně a my tam byli vždy jen na víkend.
OdpovědětVymazatMěj hezký zbytek víkendu
Ivo, to je vzácný ateliér. Prohlídka se mi moc líbila. Chtěla bych se tam opět někdy vrátit. M.
OdpovědětVymazatZnám))))moc zajímavé místo.
OdpovědětVymazatPřeji hezký zbytek srpna.
Eva
Děkuji vám za milou návštěvu - Český Krumlov je opravdu krásné místo a ráda se tam vracím.
OdpovědětVymazat